Mammográfiás szűrés
1.
A mammográfiás szűrés előtt az operátor felveszi a páciens adatait, előzményeit és esetleges családi érintettségét kérdezi ki.
2.
Ezt követően a szűrővizsgálat teljes folyamatát szakképzett röntgenasszisztensek végzik. Először tapintásos vizsgálattal ellenőrzik az emlőt, ezután következik az emlőszövet átvilágítása. Mivel még a legújabb, háromdimenziós készülékek is csak abban az esetben készítenek értékelhető felvételt, ha megfelelően érintkezik a mammográf az emlővel, az asszisztensek feladata, hogy segítsenek a hölgyeknek a megfelelő testtartást felvenni, hogy a mell és a hónalji terület minél nagyobb részben legyen látható a felvételeken.
3.
A mammográffal a daganaton kívül más elváltozás is kimutatható. A mellben található elváltozások – a zsírdaganat, vagy lipoma kivételével – elnyelik a röntgensugarakat, csak más-más mértékben, ezért egymástól jól megkülönböztethető képet alkotnak. A szűrővizsgálat során egyebek mellett fény derül a cisztákra, a gyulladásokra és a sérülések esetleges következményeire is.
4.
A mammográfiás szűrés során elkészült felvételeket két, komplex emlődiagnosztikai licenc vizsgával rendelkező szakorvos egymástól függetlenül értékeli. Ha egyikük sem talál kóros eltérést, akkor további vizsgálatra nincs szükség. Ezt a tényt két héten belül egy negatív leletben rögzítjük, mely feltöltésre kerül az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT).
5.
Amennyiben az értékelt felvételek alapján orvosaink valamilyen tisztázandó eltérést találnak, akkor további felvételekre, illetve kiegészítő vizsgálatokra (pl. emlő ultrahang, aspirációs cytológia, core biopszia, sztereotaxiás vákuum asszisztált biopszia) lehet szükség. Erről az érintett pácienst telefonon értesítjük és új időpont egyeztetésre kerül sor.